Na severu Plzeňska opět poteče mléko proudem

Plzeň – Zemědělci na severu Plzeňska vylijí na pole z tamních 20 farem zhruba 10 tisíc litrů mléka. Stejně jako při včerejších mohutných protestech tak chtějí vyjádřit nesouhlas s dlouhodobě nízkými výkupními cenami mléka. Podle ministerstva zemědělství je ale takovéto rozlévání mléka plýtváním. Podle náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka se ministerstvo snaží, jak to jde.

Zoufalá výkupní cena mléka přinutila na severu Plzeňska řadu farem podle zemědělců skončit. Za litr mléka teď dostávají zhruba 6 korun, náklady jsou přitom minimálně o dvě koruny vyšší. „Páteční akci děláme proto, že ta představa zvýšení cen, která se už tento měsíc měla naplňovat, se vytrácí. Přitom v okolních státech EU se cena zlepšuje, u nás zatím nic takového nevidíme. Jde o první varování a budou následovat razantnější akce,“ konstatoval předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín.

Podobně reagují i zemědělci v ostatních částech republiky. Podle Kamila Vystavěla z Okresní agrární komory Blansko je cena mléka již 16 měsíců hluboko pod výrobní cenou. Ministerstvo zemědělství problém diskutuje. Tíživou situaci zemědělců si podle svých slov uvědomuje a snaží se jim maximálně pomoci. „Problém mléka je od července diskutován velmi, velmi intenzivně. ČR se pokusila nalít do tohoto sektoru všechny možné prostředky, které jsou volné,“ řekl v pořadu ČT Události, komentáře náměstek ministra zemědělství Stanislav Kozák.

Protesty chovatelů dobytka jsou celoevropskou záležitostí. Starý kontinent totiž vyprodukuje víc mléka, než spotřebuje.