Česká spořitelna vydělala do konce září přes 9,5 miliardy

Praha - Česká spořitelna dosáhla za tři čtvrtletí letošního roku čistého zisku 9,65 miliardy korun, což je o 0,3 procenta víc než ve stejném období loni. Výsledky banky, která je největší v Česku co do počtu klientů i objemu aktiv, ovlivnil růst zisku z provozních činností a nárůst tvorby opravných položek na úvěrová rizika.

Výsledky České spořitelny za pololetí 2008 ještě zahrnují Pojišťovnu České spořitelny, která byla loni v září prodána a letos se již do údajů nepromítá.

„I ve třetím čtvrtletí se potvrdilo, že rok 2009 je náročný. Přesto jsme s naším týmem dosáhli vynikajících obchodních výsledků, rostli jsme ve všech stěžejních oblastech naší činnosti a rostly tak i výnosy,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Gernot Mittendorfer.

Čisté příjmy z poplatků a provizí dosáhly podle neauditovaných výsledků 8,3 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 2,4 procenta. Bance se zvýšily hlavně příjmy z poplatků a provizí z úvěrových obchodů a karetních transakcí. Klesly příjmy z poplatků z transakcí s cennými papíry i poplatky z pojišťovacích obchodů a stavebního spoření.

Česká spořitelna je součástí rakouské Erste Bank, které v prvních třech čtvrtletích roku klesl meziročně čistý zisk na 720,1 milionu eur (asi 18,9 miliardy korun) z 1,463 miliardy eur.