Průmysl se v záři propadl o 11,6 procenta

Praha – Český průmysl se dál propadá, dokonce ještě rychleji než dřív. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu v záři průmyslová výroba klesla meziročně o 11,9 procenta. V srpnu přitom tuzemské průmyslové podniky vykázaly meziroční pokles výroby podle revidovaných údajů jen o 8,4 procenta. Hodnota nových zakázek v září meziročně klesla o 13,8 procenta, z toho zahraničních o 11,6 procenta.

I když meziročně větší propad než v srpnu, přesto relativně dobré číslo. Loňské září byl totiž poslední měsíc před hospodářskou recesí, kdy tuzemská výroba ještě meziročně rostla. Podle statistiků přitom ještě uvedené meziroční změny nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů, když září letošního roku mělo oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den méně. Po očištění od těchto vlivů podle odhadu ČSÚ klesla průmyslová produkce meziročně o 9,8 procenta.

David Marek, analytik společnosti Patria pro ČT24:

0„Za tím výsledkem, který je opticky horší než srpnový, stojí skutečnost jednak menšího počtu pracovních dní a dále také srovnávací základna. Ta byla výrazně nepříjemná pro zářijové srovnání, zatímco pro ta předchozí období - srpen, červenec - byla ta srovnávací základna příznivější.“

Video Průmysl stále padá
video

Průmysl stále padá

„Nejhůř je na tom strojírenský průmysl, dobře na tom není ani automobilový průmysl, tam se navíc v dalších měsících situace může ještě zkomplikovat koncem šrotovného v okolních zemích, zejména v Německu,“ komentoval čerstvá data analytik Citco - Finanční trhy Jiří Šimek.

Méně lidí s většími platy

Důvod k radosti nemají ani zaměstnanci v průmyslu. Na propad v počtu zakázek odpovídají průmyslníci propouštěním. V podnicích s 50 a více zaměstnanci se jejich počet meziročně snížil o necelých 15 procent. Těm, kteří zůstali, se ale zvýšila průměrná mzda. „Mzdy v průmyslu jsou meziročně vyšší, a to proto, že se domlouvaly na přelomu loňského letošního roku a tato mzdová vyjednávání nebo výsledky mzdového vyjednávání platí po celý rok,“ vysvětluje David Marek.

Zářijový pokles průmyslové výroby byl podle Jiřího Škopa z Komerční banky v souladu s tržním očekáváním. „Za celý letošní rok odhadujeme pokles průmyslové výroby kolem 13,4 procenta,“ uvedl Jiří Škop z Komerční banky.

David Marek
David Marek
Více fotek
  • David Marek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1208/120723.jpg
  • Propad průmyslu pokračuje autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1208/120724.jpg
  • Průmyslová výroba v meziročním srovnání autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1206/120551.jpg