Domácnosti dlužily v září bankám 958 miliard

Praha - Během září se dluhy českých domácností u bank a finančních institucí proti konci srpna opět zvýšily, když vzrostly o 7,6 miliardy korun na 958,4 miliardy korun. Domácnosti za poslední rok zvýšily své zadlužení o 115,9 miliardy korun, jak potvrdily dnešní údaje České národní banky. „Zadlužení českých domácností již nelze považovat za nízké, a proto je zpomalení jeho růstu žádoucí,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

V předchozích pěti letech rostl podle Marka objem úvěrů domácností v průměru o 31 procent každý rok, nyní tempo růstu zvolnilo na 13,8 procenta. Důvodem je opatrnost domácností a obezřetnost bank při půjčování. Navíc pokles firemních úvěrů je negativním signálem pro další vývoj české ekonomiky. „Ta nižší poptávka je samozřejmě ze strany lidí, kteří se obávají o to, že ztratí práci nebo že se stane něco podobného a nebudou moct ty úvěry splácet,“ podotýká Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Zadluženost podniků v září meziročně klesla

V září meziročně klesla zadluženost podniků o 64,7 miliardy korun na 953,7 miliardy korun. Úvěry podnikům klesly i v meziměsíčním srovnání. Na konci srpna činily 956,3 miliardy korun. „Pokles firemního úvěrování limituje investiční aktivitu a představuje brzdu oživení české ekonomiky z recese,“ upozornil Marek.

Proti srpnu pak vzrostly i jednodenní vklady domácností o zhruba 3,6 miliardy korun na 792,7 miliardy korun. Meziročně se zvýšily o 96,1 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o 94,6 miliardy korun na 447,4 miliardy korun. Proti srpnu se naopak snížily o více než dvě miliardy. Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v září zrychlil ze srpnových čtyř procent na 4,3 procenta.

V porovnání s ostatními evropskými státy je zadluženost českých domácností a firem poměrně nízká. Nejhůř jsou na tom podle analytiků Španělé, Irové nebo Portugalci.

Žádost o úvěr
Žádost o úvěr