Nezaměstnaných Evropanů je zase o něco víc

Brusel – Lidí bez práce v Evropské unii v září opět přibylo. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 9,2 ze srpnových 9,1 procenta. V eurozóně se nezaměstnanost také zvýšila, a to na 9,7 ze srpnových 9,6 procenta, a dostala se tak na téměř 11leté maximum. Uvedl to dnes Eurostat. V České republice byla podle jeho statistik nezaměstnanost na sedmi procentech.

„Míra nezaměstnanosti v následujících měsících ještě poroste,“ uvedl ekonom Nick Kounis z banky Fortis. Připomněl, že se v Evropě trh práce přizpůsobuje ekonomice pomaleji než ve Spojených státech, kde podniky ruší pracovní místa razantněji. „Rostoucí nezaměstnanost bude brzdou spotřebitelských výdajů ještě nějakou dobu,“ dodal ekonom.

Česko je na tom relativně dobře

Česko mělo v září osmou nejnižší nezaměstnanost ve 27členné unii. Nejníže bylo Nizozemsko s 3,6 procenta a Rakousko se 4,8 procenta. Nejhorší situace je na trhu práce v Lotyšsku, které mělo v září nezaměstnanost na 19,7 procenta, a ve Španělsku s mírou 19,3 procenta.

„Ve Španělsku je to způsobeno částečně tím, že tam byla hodně postižena část trhu s rezidenčním bydlením, a právě propouštění v tomto sektoru se dotklo španělského trhu práce,“ vysvětluje Luboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Problémy, kam se podíváš

S rostoucím počtem lidí bez práce se ale nepotýká jen Evropa. Ve Spojených státech byla pro srovnání nezaměstnanost v září 9,8 procenta. V Japonsku, které je druhou největší ekonomikou na světě, byla v srpnu na 5,5 procenta.

Evropská armáda nezaměstnaných dále bobtná
Evropská armáda nezaměstnaných dále bobtná
Více fotek
  • Evropská armáda nezaměstnaných dále bobtná autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1208/120737.jpg
  • Nezaměstnanost v EU a Eurozoně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1206/120581.jpg