Temelín chtějí dostavět Rusové a Francouzi

Praha - Dnes v pravé poledne ukončil ČEZ příjem žádostí na účast v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a výstavbu dalších tří jaderných bloků. Jména kandidátů, kteří se ucházejí o jednu z největších energetických zakázek současnosti ČEZ nechce zveřejnit, podle mluvčího firmy Ladislava Kříže by to ohrozilo průběh veřejné zakázky. Účast zatím potvrdila francouzská Areva a ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress. Zájem o zakázku dříve vyjádřil americký Westinghouse.

Objem zakázky na výstavbu pěti bloků se odhaduje na zhruba 500 miliard korun. Podle odborníků připadá pro Temelín v úvahu pětice dodavatelů. Kromě Westinghousu, Arevy a konsorcia Atomstrojexportu má šanci také japonská Mitsubishi a francouzsko-německo-japonský projekt Atmea. Dodat jadernou elektrárnu je podle odborníků schopna také Jižní Korea. Hovoří se o koncernu Doosan, který má koupit plzeňskou Škodu Power.

Za zakázku století se už začalo intenzivně lobbovat. Za Atomstrojexport se přimlouval vícepremiér Žukov, za Westinghouse zase viceprezident Biden. „Jaderná energetika je vždycky politická záležitost, tam dodavatel těžko může cokoli stavět bez souhlasu příslušné vlády,“ podotýká Jiří Gavor, jednatel konzultantské společnosti ENA.

Video Rozhovor s Jiřím Gavorem
video

Rozhovor s Jiřím Gavorem

Rusové chtějí zapojit české firmy

Generální ředitel Škody JS Miroslav Fiala dnes uvedl, že konsorcium Škody, Atomstrojexportu a OKB Gidropress dnes ČEZ předalo kvalifikační dokumentaci na dostavbu. Sdružení nabídlo projekt jaderné elektrárny MIR-1200. Počítá přitom s dodávkou až 70 procent zařízení, prací a služeb z Česka. Uzavřelo už proto také smlouvy o budoucí spolupráci s 21 významnými českými dodavateli zařízení a služeb.

ČEZ jména zájemců zatím nechce zveřejnit. „Zveřejníme až počet žádostí o účast podaných zájemci, kteří se kvalifikovali, a pokud budou tito souhlasit,“ řekl Kříž a dodal, že kvalifikované zájemce by měl ČEZ vybrat začátkem příštího roku. Než se tak stane, musí ČEZ podle Kříže prostudovat objemné kvalifikační dokumenty a posoudit, zda splňují nutné předpoklady.

Podle ředitele útvaru výstavby jaderné elektrárny ČEZ Petra Závodského by mohl ČEZ podepsat smlouvu s dodavatelem na konci roku 2011. Stanovisko EIA, které zhodnocuje dopady na životní prostředí, očekává podle něj firma zhruba v červenci 2011.

Rozšířený Temelín už za deset let

Vypisovaný tendr se týká dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích. V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu v letech 2019 až 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v letech 2023 až 2025. Podle Závodského je nyní možné postavit jadernou elektrárnu za tři roky, a to pomocí předpřipravených velkých modulů, které se na místě jen smontují.

Pro ČEZ bude podle Závodského důležité vybrat dodavatele s velkou kapacitou, aby mohla výstavba začít co nejdříve. „Ve světě je nyní ve výstavbě až 44 bloků, 108 je plánovaných a o více než dalších dvou stovkách se uvažuje,“ řekl. Dodal, že ČEZ se zajímá i o další projekty jaderných elektráren v Evropě.

Na výstavbě prvních dvou bloků Temelína se podílel Westinghouse a ještě do příštího roku do elektrárny bude dodávat jaderné palivo. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Dva nynější jaderné bloky v Temelíně mají instalovaný výkon po tisíci megawattech, reaktory jsou tlakovodní. První blok byl spuštěn v roce 2000, druhý o dva roky později. Loni temelínská jaderná elektrárna vyrobila 12 miliard kilowatthodin elektřiny.