Počet exekucí roste, letos jich bude přes 700 tisíc

Praha - V Česku rychle přibývá počet soudem nařízených exekucí. Podle odhadu Exekutorské komory jejich počet letos přesáhne 700 tisíc. Loni přitom soudy nařídily jen 554 tisíc exekucí, předloni 428 tisíc. Od roku 2001, kdy v ČR začali exekutoři působit, do roku 2008 uvalily soudy bezmála dva miliony exekucí.

Počet vymožených exekucí v letech 2005 až 2007 každý rok přesáhl 100 tisíc. Loni bylo podle údajů z konce dubna vymoženo zhruba 75 tisíc exekucí, ale toto číslo se ještě po dobu několika let zvyšuje.

V posledních letech trvale klesá počet zastavených exekucí, a to z více než 24 tisíc v roce 2004 až na šest tisíc loni. Důvodem může být podle odborníků eliminace neoprávněných exekucí. Exekuce se ale zastavují i v případě nemajetnosti dlužníka.

Dluhy nezvládají hlavně mladí lidé

Nejčastějšími dlužníky jsou lidé ve věku od dvaceti do třiceti let, tedy generace stržená reklamou, nevedená k odpovědnosti a placení svých závazků, uvedla mluvčí komory Monika Zajícová, která čerpala ze zkušeností bezplatných poraden. Ty komora otevřela od září v Praze a v Brně.

Zcela výjimečně se podle ní exekuce týká válečných či poválečných ročníků. V těchto případech jde často o případy, kdy se tito lidé dostanou do problémů, protože platí dluhy za své děti. Dalšími skupinami častěji postiženými exekucemi jsou podnikatelé a také invalidní důchodci, jejichž životní úroveň bývá velmi nízká, dodala mluvčí komory.