V poli skončilo dalších 25 tisíc litrů mléka

Hadačka (Plzeňsko) – Na Plzeňsku dnes opět zemědělci vylévali mléko do polí. Protestu kvůli nízkým výkupním cenám se zúčastnilo více než 150 zemědělců z 35 farem a v polích skončilo 25 tisíc litrů mléka, tedy zhruba o 15 tisíc litrů víc, než se čekalo. Farmáři zamířili na pole podél hlavního tahu z Plzně na Most. Na traktorech měli české a smuteční černé vlajky a transparenty typu „I český zemědělec má právo žít“. Podobný protest uspořádali zemědělci v ostatních částech země už ve čtvrtek.

Farmáři z Plzeňska dnes vyzvali zpracovatele, aby přehodnotili současné nákupní ceny mléka a promítli do obchodního vztahu růst průměrných cen v zemích evropské patnáctky. Mlékárnám navrhují, aby zvážily nárůst průměrné výkupní ceny o 50 haléřů za litr na každý měsíc.

„Současná výkupní cena je zoufalá. Naše odbytové družstvo ODOB dostává nyní od kralovické mlékárny 5,90 koruny za litr, přitom nákladová cena je kolem 8,50 koruny,“ podotkl hlavní organizátor akce Václav Bulín. Celkovou ztrátu farmářů na mléce za letošní rok v celé zemi odhadli farmáři na sedm miliard korun.

Mlékárny chtějí zemědělcům pomoci

Mlékárny si tíživou situaci zemědělců uvědomují a chtějí jim pomoct. Na zvýšení ceny o 50 haléřů každý měsíc, které by do konce roku zvedlo realizační cenu k 7,50 za litr mléka, ale přistoupit nemohou. „Navrženou cenu můžeme zemědělcům platit, ale ne v horizontu měsíce. Předpokládáme, že na ni musíme postoupit, aby měli šanci přežít. Je ale otázkou, za jakou dobu to bude,“ uvedl ředitel Mlékárny NET Kralovice Michal Radoš.

Podle Radoše mohou mlékárny zatím zemědělcům platit jen šest korun za litr, jinak by se jejich zboží stalo neprodejným. Je to dané nízkými světovými cenami, které už ale začínají růst, dále možností vstupu levných výrobků z jiných zemí na český trh a tlakem obchodních řetězců.

Zemědělci plánují další protesty

„Protesty budou pokračovat,“ varoval hlavní organizátor akce, předseda ODOB družstva a člen představenstva celorepublikového Mlecoopu Václav Bulín. Pokud protest nepomůže, zahájí farmáři z Plzeňska razantnější akce proti konkrétním mlékárnám a obchodním řetězcům. Nejprve by je začali blokovat, kdyby ani to nepomohlo, přestali by jim dodávat mléko.

„Nejdříve ale budeme jednat s ministerstvem zemědělství. Zejména o navýšení přímých plateb na příští rok,“ dodal předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Pokud se ale nic nevyřeší, připravují zemědělci podle Bulína velký protest, který by měl proběhnout začátkem prosince v Praze.