Obří Airbus A380 konečně pod evropskou vlajkou

Frankfurt - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se dnes stala prvním evropským přepravcem, který má ve své flotile největší komerční letoun světa Airbus A380. Výrobce dnes aerolinkám dodal první ze série 12 objednaných strojů. První let obřího letadla pod evropskou vlajkou by se měl uskutečnit 20. listopadu na trase Paříž – New York.

„Každý A380 umožní Air France ušetřit ročně 12 milionů až 15 milionů eur (318,1 milionu až 397,6 milionu korun),“ zdůraznil generální ředitel Air France-KLM Pierre-Henri Gourgeon. Díky novému letounu bude firma podle něj schopná nabídnout klientům vyšší komfort, aniž by jí výrazně stouply náklady, a lépe tak odolat krizi.

A380 je vysoký jako sedmipatrová budova. Pokud jsou všechna sedadla v ekonomické třídě, může přepravit až 800 cestujících. Letoun pro Air France má 449 sedadel v ekonomické třídě, 80 ve třídě business a devět v první třídě.

Vůbec prvním majitelem obřího letounu se v polovině října 2007 staly aerolinky Singapore Airlines. První komerční let letadlo absolvovalo 25. října 2007 na trase mezi Singapurem a Sydney. Singapore Airlines při letech A380 nabízejí i luxusní třídu Singapore Airlines suites, ve které má každý pasažér k dispozici kromě koženého sedadla postel a LCD televizor s obrazovkou o úhlopříčce 58 centimetrů.