Na elektřině lidé tolik neušetří, podraží ji distribuce

Praha - Kvůli plánovanému zdražení distribuce elektrické energie lidé ušetří méně, než se čekalo. Elektřina bude sice lacinější zhruba o 15 procent než letos, podle Mladé fronty Dnes (MfD) ale zaplatí domácnosti jen asi o pět procent méně. Předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt listu řekl, že podraží služby spojené s její distribucí, které se na výsledné ceně podílejí téměř z poloviny. Výsledná sleva tak s největší pravděpodobností nevyrovná zdražení ze začátku letošního roku. Přesnou cenu elektřiny oznámí ČEZ během několika týdnů.

Elektřina se tak pro rodiny měsíčně zlevní spíš v řádech desetikorun, maximálně několika stokorun u domácností, které elektřinou topí, napsal list. Víc ušetří domácnosti, které elektřiny spotřebují hodně. Regulovaná složka, která zdraží, je u nich totiž menší. Na druhou stranu jde o stejné domácnosti, kterým elektřina loni výrazněji podražila.

Víc peněz za přenos elektřiny podle MfD dostanou především elektrárenské firmy a státní firma ČEPS, která se stará o elektrické vedení.

ČEZ v pátek skončil s obchodováním na energetické burze a cena nakupované elektřiny se zastavila přibližně o 15 procent níž než loni. Jde o „surovou cenu“, konečné zlevnění samotné komodity by však mělo tomuto číslu odpovídat, napsal deník.

Pro zákazníky, kteří na jaře využili nabídky ČEZ a zafixovali si sazbu na rok 2010, znamená patnáctiprocentní pokles ceny, že nic nevydělají ani neztratí. Půjde však jen o cenu takzvané silové elektřiny. K ní je třeba připočíst právě peníze za její dopravu k zákazníkovi a další služby, které však podraží.

Elektřinu podle MfD prodraží příští rok i příspěvek na obnovitelné zdroje, kogeneraci a druhotné zdroje, který bude kolem 160 korun na každou megawatthodinu. Číslo se však může ještě měnit. Cenu elektřiny ovlivní také zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod.