Nošovický Hyundai zítra začne vyrábět Kiu Venga

Nošovice (Frýdecko-Místecko) - V pondělí začne nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) s výrobou nového modelu osobního vozu Kia Venga. Nové víceúčelové auto je třetím modelem od zahájení výroby loni v listopadu. Kvůli rozšíření sériové výroby spustil Hyundai už v září dvousměnný provoz, do kterého přijme dalších 700 zaměstnanců. Jejich počet tak vzroste na 2750. Kolik vozů Kia Venga určených pro evropský trh se v Nošovicích vyrobí, zveřejní firma v pátek na tiskové konferenci.

Nový model třídy B vyvinuli technici a designéři centra Hyundai-Kia v německém Rüsselsheimu. Vůz je 4,07 metru dlouhý a 1,6 metru vysoký, s rozvorem náprav 2,6 metru. Zadní sedadla jsou posuvná, dělitelná v poměru 60/40 a lze je zcela sklopit k podlaze. „Dodávat se bude s benzinovými a dieselovými motory o objemech 1,4 a 1,6 litru,“ upřesnil Vaněk. Motory pro vůz Kia Venga se budou vyrábět v žilinském závodě Kia. Venga je určena výlučně pro evropský trh.

Nová Kia bude z výrobních linek HMMC sjíždět jako třetí model v pořadí. Od letošního února vyrábí nošovický závod vůz i30cw (kombi). První model Hyundai i30 ve verzi hatchback se začal vyrábět po zprovoznění závodu před rokem. V roce 2011 chce HMMC vyrábět čtvrtý model, což si vyžádá zavedení třetí směny.

Od spuštění sériové výroby 3. listopadu 2008 vyprodukovala HMMC zhruba 80 000 automobilů. V letošním roce jich plánovala vyrobit 160 000, kvůli dopadům hospodářské krize to bude ale méně.