Zemědělci dostanou příští rok o 200 milionů méně

Praha - Na dotacích od státu dostanou příští rok zemědělci o 200 milionů korun méně než letos. O peníze tak můžou přijít včelaři nebo genetičtí pracovníci. V pondělí o tom na svém zasedání bude jednat vláda. Pro zemědělce si na dotacích připravilo ministerstvo zemědělství 900 milionů korun. Celkem si příští rok na dotacích přijdou až na dvacet osm a půl miliardy korun, což je o dvě miliardy méně než letos.

Například 180 milionů dostanou chovatelé hospodářských zvířat a 70 milionů je připraveno pro včelaře. Dalších 150 milionů je připraveno i na ozdravování polních a speciálních plodin. Nákazový fond dostane pouze 45 milionů korun.


„Státní finance jsou na tom kvůli krizi tak, jak jsou, musíme všichni šetřit, takže se sáhlo i na podporu národních dotací,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Ministerstvo zemědělství výrazně snížilo dotace i na likvidaci uhynulých zvířat, a to zhruba o 80 milionů korun. Podle zemědělců je to velká chyba zejména teď, když zvířecí nemoci ohrožují i lidi. „Tady budeme usilovat o navýšení, protože je to otázka nákazového fondu, který bychom chtěli posílit o těch minimálně dvě stě padesát milionů,“ řekl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.
 
Celkem si příští rok zemědělci na dotacích přijdou až na dvacet osm a půl miliardy korun, což je o dvě miliardy méně než letos. A to jde o peníze z českého i unijního rozpočtu. Podle zemědělců i některých politiků budou peníze chybět hlavně producentům mléka.
 
Podle místopředsedy Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ladislava Skopala (ČSSD) je potřeba hledat řešení v podpoře dojných krav, protože není zájmem dostat se pod čísla roku 1989.

Čeká se na pomoc Bruselu, který v listopadu rozhodne o další podpoře a rozdělí až 280 milionů eur. Česku připadne v přepočtu necelých 154 milionů korun. Dalšími stovkami milionů přispěje ministerstvo.

„Od příštího roku bude možné tři a půl procenta z přímých plateb, což představuje osm set milionů, dát na podporu sektoru mléka. A to je jen jeden segment pomoci,“ řekl Vorlíček. I když vláda v pondělí současný návrh podpoří, tak se ještě očekává ostrý boj o peníze pro zemědělce v Poslanecké sněmovně.

Dotace pro zemědělce v roce 2010
Dotace pro zemědělce v roce 2010