Zemědělci potřebují peníze, dotací však bude málo

Praha – Vládní kabinet dnes čeká rozhodování o výši dotací pro české zemědělce. Už teď je ale zřejmé, že nepůjde o dobré zprávy. Kvůli rozpočtovým úsporám totiž půjde do resortu až o 200 milionů méně. I když na vládě projdou některá navýšení, třeba pro producenty mléka, ministr pro ně bude těžko hledat podporu poslanců. S pomocí nejspíš přijde znovu Brusel. V listopadu bude rozdělovat další desítky milionů eur určené zemědělcům. Česko by mohlo dostat až 154 milionů korun.

Ministerstvo připravilo pro zemědělce celkem 900 milionů korun. Z toho 180 milionů poputuje chovatelům hospodářských zvířat nebo 70 milionů pro včelaře. Na víc nezbývají peníze. Důvodem je podle úředníků ekonomická krize a tomu odpovídající stav státního rozpočtu.

Například hrozí, že nebude dostatek prostředků v nákazovém fondu, který se podílí na financování výdajů za likvidaci uhynulých zvířat. Zemědělci tvrdí, že by bylo chybou šetřit zde právě v době, kdy zvířecí nemoci ohrožují lidskou populaci. Ministerstvo tudíž bude žádat minimálně dalších 250 milionů korun navíc.

Celkem má v roce 2010 jít ze státních i unijních peněz do zemědělství o dvě miliardy korun méně než letos, to je 28,5 miliardy. Peníze budou podle zemědělců i politiků chybět hlavně producentům mléka. „Je potřeba hledat řešení v podpoře dojných krav, protože tu situaci nyní vidíme a naším zájmem není dostat se pod čísla roku 1989,“ říká Ladislav Skopal, místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny .

Zemědělské dotace na rok 2010
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24