Ryanair zlevnil letenky a vydělal o 80 procent víc

Dublin - Zatímco letečtí dopravci po celém světě bojují s poklesem zájmu cestujících, irským nízkonákladovým aerolinkám Ryanair se daří. Za první fiskální pololetí vyskočil čistý zisk společnosti, která je největším nízkonákladovým leteckým dopravcem v Evropě, o 80 procent na 387 milionů eur (10,3 miliardy korun), a to i přesto, že Ryanair podstatně snížil ceny letenek.

Ryanair uvedl, že se mu podařilo posílit pozici na trhu na úkor velkých leteckých společností jako Air France-KLM, British Airways a Lufthansa. Firmu podpořil pokles nákladů na pohonné hmoty o 42 procent, který vyrovnal i snížení cen letenek o 17 procent. Do března chce Ryanair zlevňovat dál, tentokrát prý ještě výrazněji.

V posledních dvou čtvrtletích letošního fiskálního roku se mají ceny snížit až o 20 procent. Obě čtvrtletí tak budou pro firmu ztrátová. Ryanair současně potvrdil, že za celý fiskální rok očekává čistý zisk v rozmezí 200 milionů až 300 milionů eur, přesněji na dolním konci tohoto rozmezí.

Ryanair stále jedná s Boeingem o případném nákupu 200 nových letadel, jednání však příliš nepokročila. Dopravce dokonce uvedl, že by mohl ukončit své tradiční spojení s americkým výrobcem. Současně Ryanair oznámil, že uvažuje o zrušení nebo posunutí objednávky 15 z celkem 48 letadel, které by měl získat v příštím roce.