Vítězem miliardových tendrů Lesů ČR je Less & Forest

Hradec Králové - Většinu lesních prací pro státní Lesy České republiky bude v příštím roce provádět firma Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Ve výběrových řízeních na 60 územních jednotek v hodnotě bezmála jedné miliardy korun získala zhruba polovinu. Ostatní lesnické firmy získaly od jedné do pěti zakázek.

Celkem se do soutěží přihlásilo 64 firem, které dohromady podaly 511 nabídek. Pouze firma Less & Forest, která je lídrem českého lesnického trhu, obeslala všech 60 tendrů. U 14 zakázek vítězný uchazeč nakonec odmítl uzavřít smlouvu a na jeho místo nastoupil druhý v pořadí. „Tato výběrová řízení proběhla bez problémů. Nikdo se proti průběhu ani výsledku neodvolal. Po splnění všech společných povinných podmínek byla jediným rozhodujícím kritériem cena,“ řekl tiskový mluvčí Lesy ČR Michal Kačena.

Tendry zahrnují jednotky, na nichž vítězové původních tříletých tendrů pro období 2008 až 2010 z různých důvodů smlouvy ukončili. Soutěže, vypsané v červnu, se týkaly plochy zhruba 260 tisíc hektarů, což je 19 procent celkové výměry lesů státního podniku. Odhadovaná celková těžba pro soutěžené období je 1,68 milionu metrů krychlových dřeva.

Ze 60 soutěží jich 35 připadá na období od 1. listopadu 2009 do konce roku 2010. U nich zatím státní lesy fakticky podepsaly smlouvy na 27 jednotkách. U zbylých 25 soutěží získají firmy kontrakt na celý rok 2010 a Lesy ČR u nich mají podepsány smlouvy na 16 jednotkách. „Podpis zbývajících smluv se očekává v krátké době,“ řekl Kačena. V některých případech se totiž ještě čeká na to, až firmy předloží bankovní záruky za řádné plnění smluv. Less & Forest má zatím podepsáno 26 kontraktů.