Rusko se stalo světovou jedničkou v produkci ropy

Moskva – Těžba ropy v Rusku v říjnu stoupla na rekordních 10,04 milionu barelů denně. Rusko se tak pro letošní rok stalo jasnou světovou jedničkou v produkci ropy. Těžba ropy v Rusku letos oživuje poté, co loni poprvé za deset let klesla. Přes ropovody v říjnu proteklo meziročně o 3,4 procenta ruské ropy víc. Růst těžby ropy v Rusku se ale příliš nelíbí Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC).

OPEC se snaží omezováním produkce podpořit ceny. Od loňského září se dohodl na snížení těžby o celkem 4,3 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy. „Rusko využívá především toho, že ropný kartel OPEC v minulosti výrazně omezil těžbu a snaží se tak nejvíc, co to jde, zvýšit svůj podíl na trhu. V minulosti Rusko výrazně zainventovalo do svých nalezišť, teď toho právě využívá,“ vysvětluje analytik společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Moskva se snaží zvyšováním těžby podpořit domácí ekonomiku, která byla těžce zasažena světovou finanční krizí a hospodářskou recesí. „Určitě příjmy z těžby ropy jsou jedny z klíčových. V momentě, kdy v minulém roce klesla cena ropy pod 50 dolarů za barel, tak se Rusko dostalo do velkých problémů, takže čím více bude Rusko těžit, čím více peněz dostane z prodeje, tím méně se bude muset zadlužovat,“ dodává Brychta.

Video Reportáž k těžbě ropy v Rusku
video

Reportáž k těžbě ropy v Rusku

Daří se i ruskému plynárenskému gigantu Gazpromu. Jeho produkce stoupla o téměř 21 procent. Společnost pokrývá zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v Evropě. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.