Renault pomůže ruskému výrobci Lady

Paříž - Francouzská automobilka Renault pomůže největšímu ruskému výrobci aut, společnosti AvtoVAZ, která kvůli propadu poptávky vyvolaném hospodářskou krizí balancuje na hraně bankrotu. Provozní ředitel Renaultu dnes uvedl, že francouzská automobilka poskytne AvtoVAZu, ve kterém drží čtvrtinový podíl, finanční podporu. Dodal však, že pomoc nebude tak vysoká, jak by si ruská strana představovala.

„Byli by rádi, kdybychom tam nalili spoustu peněz, protože AvtoVAZ peníze potřebuje, my ale spoustu peněz nemáme,“ řekl dnes provozníředitel francouzské automobilky Renault Patrick Pelata. Dodal nicméně, že Renault podpoří blíže neurčenou částkou restrukturalizaci AvtoVAZu poté, co loni utratil za čtvrtinový podíl v podniku 650 milionů eur (přes 17 miliard korun). „Zaplatíme svou část. Není to malá částka, ale není to půl miliardy (eur),“ prohlásil Pelata.

O ruská auta není zájem

Poptávka po automobilech v Rusku v letošním roce klesla o více než polovinu. Rozsáhlá propouštění a snižování mezd v důsledku hospodářské a finanční krize nutí řadu Rusů omezovat výdaje. Prodej aut tlačí dolů také neochota bank poskytovat úvěry. Nejvíce pokles poptávky pocítila právě největší domácí automobilka, která ještě donedávna bezpečně dominovala ruskému trhu.

Ztráta AvtoVAZu, který vyrábí automobily Lada, se v prvním pololetí zdesetinásobila na 19,4 miliardy rublů (12 miliard korun) z 1,9 miliardy rublů před rokem. Firma se v září rozhodla, že kvůli slabé poptávce propustí přes 27 tisíc zaměstnanců, což představuje 27 procent její celkové pracovní síly.

Minulý měsíc AvtoVAZ uvedl, že by mohl vyhlásit bankrot, pokud se mu nepodaří uzavřít s bankami dohodu o restrukturalizaci dluhu. Zdůraznil však, že tento krok by neznamenal zastavení výroby.

Ruský premiér Vladimir Putin nedávno vyzval Renault, aby AvtoVAZu poskytl finanční pomoc nebo snížil svůj podíl v podniku. Francouzská automobilka už minulý měsíc uvedla, že je připravena do AvtoVAZu investovat, ale upozornila, že investice by nemusela mít podobu hotovostních finančních prostředků.