Schodek rozpočtu ke konci října nabobtnal na 138,1 miliardy

Praha - Stát hospodařil ke konci října se schodkem 138,1 miliardy korun, schválený rozpočet pro celý letošní rok přitom počítá s deficitem 38,3 miliardy korun. Proti minulému měsíci se deficit zvýšil o 50,8 miliardy korun. Loni ke konci října skončil státní rozpočet v přebytku 10,9 miliardy korun.

 

Plnění schváleného rozpočtu zkomplikovala hospodářská krize. Vývoj ekonomiky, se kterým ministerstvo financí při jeho sestavování počítalo, se kvůli ní stal nerealistický. Vláda chce proto oficiálně zvýšit schválený schodek rozpočtu na letošní rok o 14 miliard korun na 52,2 miliardy. Důvodem je větší potřeba peněz na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Vyplývá to z návrhu novely zákona o státním rozpočtu na rok 2009, kterou vláda předložila sněmovně.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek:

„Šokující nárůst deficitu během jednoho měsíce vyvolalo jednoznačně zvýšení na výdajové straně, nikoliv další zhoršení příjmů. To však nic nemění na tom, že letos dosáhne rozpočet svého nejhoršího výsledku v historii.“

Kvůli hospodářské krizi ministerstvo financí očekává, že rozpočet skončí se schodkem kolem 165 miliard korun. Hospodaření státu zhoršuje především výpadek daňových příjmů. Letošní deficit představuje nejhorší výsledek hospodaření rozpočtu za leden až říjen od roku 1993, v srpnu i v září to bylo podobně.