Výstavba solárních elektráren je nekoordinovaná

Praha – Na provoz slunečních elektráren odběratelé elektřiny v příštím roce vynaloží tři miliardy korun, tedy 40 procent z nákladů na všechny obnovitelné zdroje. Solární zdroje přitom vyrobí jen sedm procent zelené elektřiny. Na výrazný nepoměr poukázalli zástupci Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES). Nekontrolovaný rozvoj slunečních elektráren si podle provozovatelů elektrizačních soustav vyžádá v budoucích letech investice do sítí zhruba 25 miliard korun.

Rozvoj fotovoltaiky také zvyšuje vytížení přenosové soustavy. „V některých lokalitách je již kapacita připojení vyčerpaná,“ upozornil člen správní rady ČSRES Jan Kanta. „Sluneční elektrárnu lze vybudovat za pár měsíců, ale síť se připravuje v řádu desítek let,“ řekl ředitel E.ON Distribuce Josef Havel a dodal, že energetici dnes postrádají dlouhodobou vizi.

ČSRES volá po tom, aby nebyla investory upřednostňována fotovoltaika, která dnes představuje dvě třetiny požadavků na připojení. Sdružení také chce, aby stát rozdělil svůj cíl na využití obnovitelných zdrojů mezi elektřinu, vytápění, chlazení a dopravu. Stát by také podle členů sdružení měl významně snížit garantované výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren. Záměr snížit podporu prosperujícímu odvětví již v srpnu ohlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Video Problémy výstavby solárních elektráren
video

Problémy výstavby solárních elektráren

Kunštát chce postavit solární elektrárnu

Stavět sluneční elektrárnu se rozhodli také v Kunštátě na Blanensku a začít stavět by se mělo ještě letos. Na stavbu za 150 milionů si město půjčí peníze od banky s tím, že se mu investice vrátí za sedm až osm let a po další stejně dlouhou dobu bude na provozu zařízení vydělávat.

„Byl velký odpor proti snaze vybudovat větrné elektrárny, ale proti fotovoltaickým nebyl jediný podpis,“ uvedl starosta města Pavel Göpfert s tím, že město má pro sluneční park vyčleněn asi devítihektarový pozemek. Chystaná elektrárna bude mít výkon 1,74 megawattu. Smlouvy o dodávání elektřiny do sítě za garantovanou cenu má město podepsané na 15 let.