Vláda ukousla ze zemědělských dotací 200 milionů

Praha – Místo letošních 1,1 miliardy korun přiteče příští rok na národních agrárních dotacích do zemědělství jen 900 milionů korun. Shodli se na tom dnes ministři. Zatímco příspěvky z národních dotačních programů jsou rok od roku menší, celkový objem dotací směřujících do zemědělství roste. Národní dotace představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor, které v posledních letech ročně přesahují 30 miliard korun.

„To, kde šetřit, jsme konzultovali s profesními zemědělskými organizacemi,“ informoval mluvčí ministerstva zemdělství Petr Vorlíček. Nejvíce ministerstvo zemědělství škrtalo ve fondu, ze kterého farmáři berou peníze na léčbu nakažených zvířat nebo likvidují ta uhynulá.

Kam půjde nejvíc státních peněz?

Video Rozhovor s Janem Velebou
video

Rozhovor s Janem Velebou

Nejvíce peněz z národních agrárních dotací získají chovatelé hospodářských zvířat. 180 milionů, které dostanou od státu, budou moci využít na udržování a zlepšování genetických vlastností chovů. Celkem 150 milionů korun ministři dali na ozdravování polních a speciálních plodin. Balík zahrnuje také 70 milionů korun pro včelaře a celkem 65 milionů na provoz Národního hřebčína v Kladrubech a Zemských hřebčinců v Písku a Tlumačově či na podporu mimoprodukčních funkcí rybníků.

200 milionů korun má sloužit k investicím na pořizování dlouhodobého majetku, například sadařům k obnově ovocných sadů, k budování závlah na polích či zpracoven zemědělských produktů.

Podle vládou schváleného rozpočtu má do kapitoly zemědělství směřovat v příštím roce zhruba 38 miliard korun, přibližně o dvě miliardy méně než před rokem. Z toho z národních zdrojů přibližně 14 miliard korun, oproti letošku tedy o 4,5 miliardy méně.

„V tuto chvíli je pro nás rozpočet obtížně akceptovaný, je to nejhorší rozpočet od vstupu do Evropské unie,“ říká prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. „I kdyby byl rozpočet stejný jako v letošním roce, tak když to srovnáme na hektar například s rakouským farmářem, tak je to 55 procent toho, co dostává rakouský farmář,“ upozorňuje Veleba.

Zemědělci chtějí zrušit národní agrární dotace

Zatímco zemědělská družstva se chtějí s úbytkem peněz vyrovnat snižováním výroby, soukromí zemědělci navrhují zrušit národní dotace úplně. Stát by se podle nich měl více soustředit na dorovnání přímých plateb. „Je pro nás prioritní stoprocentní dorovnání přímých plateb tak, aby si každý zemědělec mohl určit, na co ty peníze použije,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 místopředseda Asociace soukromého zemědělství ČR Václav Perník.

Ministerstvu zemědělství se ale nápad soukromých zemdělců nelíbí, národní dotace v žádném případě zrušit nechce. „Je tam i podpora národních hřebčínů, to jsou oblasti, na které by peníze skrze doplňkové platby určitě nedošly,“ upozornil Vorlíček.

České zemědělství vykazuje díky dotacím od vstupu do Evropské unie zisk, v letech před vstupem bylo převážně ztrátové. Přesto tuzemští farmáři pobírají stále méně prostředků než jejich kolegové ze starých členských zemí. Tuto nesrovnalost zemědělci dlouhodobě kritizují.