Ministři rozhodli o zvýšení garancí na odstraňování ekologických škod

Praha - Vláda na svém dnešním jednání schválila navýšení garancí na odstranění starých ekologických zátěží. Garance pro podnik Lučební závody Draslovka, společnosti Komas a ČSAP zvýšila o více než 210 milionů korun. Důvodem rozhodnutí bylo to, že garance v dosavadní výši neumožňovaly odstranit ekologické škody v plné výši tak, jak se stát zavázal před privatizací firem.

Při zastavení sanačních prací by státu podle ministerstva financí hrozily soudní spory, v některých případech by to navíc znamenalo znehodnocení již vynaložených finančních prostředků státu.

V případě kolínských Lučebních závodů žádalo proto ministerstvo financí o navýšení garancí o téměř 142 milionů na téměř 345 milionů korun. V případě podniku Komas šlo o navýšení ze současných 1,6 milionu na maximálně 62,151 milionu korun a u společnosti ČSAP ze současných 9,25 milionu na maximálně 20,2 milionu korun.

Premiér Jan Fischer:

„S těmi penězi se počítá z privatizačního fondu. Takže tam není problém nějakého nedostatku nebo krácení kapitol.“


Dotčené podniky dnešní rozhodnutí vlády vítají. „Náš areál je vlastně takovou spádovou oblastí, kde se stékají kontaminované vody,“ postěžoval si technický ředitel Lučebních závodů Draslovka Pavel Brůžek. „Ručíme za to, co se stalo ne naší vinou, ale díky tomu, že někdo někdy nebyl ekologicky opatrný,“ uvedl jednatel ČSAP Alois Koutek.

Navyšování jednotlivých zakázek na odstraňování ekologických škod se v minulosti bránil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Nechal proto vypsat supertendr na likvidaci všech ekologických škod vzniklých před rokem 1992 v celé České republice. Hodnota obří ekologické zakázky přesahuje 100 miliard korun. Ministerstvo financí nyní čelí kritice, že je tato obří zakázka předražená.