Obama volá po nových pracovních místech

Washington – Veřejný i soukromý sektor ve Spojených státech musejí zapracovat na vytváření nových pracovních míst, aby se zemi podařilo zažehnat ekonomickou krizi. Řekl dnes americký prezident Barack Obama. Zároveň varoval, že před úplným ozdravením americké ekonomiky přijde ještě další vlna propadu zaměstnanosti. Americký trh práce zůstává podle vládních údajů i nadále slabý, přestože ekonomika oživuje. Hospodářství však stále neroste dost rychle na to, aby vznikala nová pracovní místa. Počet nových nezaměstnaných v USA klesl koncem října méně, než se čekalo.

„Odhadujeme, že v následujících týdnech a měsících dojde k zániku pracovních míst,“ řekl před setkáním se svými ekonomickými poradci v Bílém domě americký prezident. Stoupající nezaměstnanost označil za „hrozivou“. Podle něj je nicméně dobrou zprávou, že situace v americkém hospodářství se v porovnání s počátkem roku zlepšila.

Před úplnou nápravou situace ale podle něj čeká americký veřejný i soukromý sektor dlouhý kus cesty. „Nestane se to přes noc, ale neustaneme, dokud neuspějeme a nevytvoříme pracovní místa, která potřebuje tato ekonomika,“ dodal Obama. Podle něj stály za hospodářským růstem USA v minulosti dluhy, což do budoucnosti není možné.