Putin k EU: Nechcete další plynovou krizi? Půjčte Ukrajině miliardu dolarů

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině půjčila peníze na zaplacení ruského plynu, jinak podle něj hrozí opakování plynové krize ze začátku letošního roku, během níž se řada evropských domácností ocitla na několik dní bez plynu. Unie by podle Putina měla Ukrajině půjčit alespoň miliardu dolarů.

Putin řekl, že Rusko udělalo dost pro to, aby se krize neopakovala. Narážel tak na to, že Moskva Ukrajině předem uhradila tranzitní poplatky ve výši asi 2,5 miliardy dolarů (asi 44,7 miliardy korun). „Proč jsou tak lakomí? Ať také něco vytáhnou z kapes. Oni mají také peníze,“ řekl Putin v typicky barvitém jazyce.

„Pokud budou problémy, požádáme naše evropské kolegy, aby se angažovali a půjčili Ukrajině nezbytné peníze. Ať dají Evropané aspoň tu miliardu,“ zdůraznil Putin.

Evropa dováží z Ruska asi 20 procent objemu zemního plynu, který spotřebovává. Drtivá většina tohoto objemu se na území EU dostává přes Ukrajinu. Moskva se s Kyjevem v minulosti už několikrát přela o poplatky a cenu suroviny a jejich vzájemný spor vedl až k úplnému přerušení dodávek plynu do Evropy.