Automobilce BMW se dál propadají zisky

Mnichov - Ve třetím čtvrtletí se čistý zisk německé automobilky BMW meziročně propadl o 74 procent na 78 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun). Největší výrobce luxusních vozů na světě však předpověděl postupné oživování poptávky v příštím roce. Čistý zisk společnosti výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali v průměru na 118 milionů eur. Automobilka nadále předpokládá, že v celém letošním roce zůstane v černých číslech díky snižování nákladů.

Ve čtvrtletí společnosti meziročně klesly tržby o 6,6 procenta na 11,759 miliardy eur a objem prodeje se snížil o 7,2 procenta na 324 100 vozů. Automobilka potvrdila, že v celém letošním roce počítá s propadem objemu prodeje o deset až 15 procent. Kromě modelů se značkou BMW vyrábí firma i superluxusní limuzíny Rolls-Royce a malé automobily Mini.

V současnosti je celosvětová poptávka po automobilech pod tlakem, protože světová finanční krize vedla k poklesu ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry.