UBS opět ztrátová, klienti vysáli příliš peněz ze svých účtů

Curych - Již čtvrté čtvrtletí za sebou vykázala švýcarská banka UBS ztrátu, která se však ve třetím čtvrtletí snížila na 564 milionů švýcarských franků (téměř deset miliard korun) z 1,4 miliardy ve druhém čtvrtletí. Ke ztrátě přispěly mimořádné náklady způsobené účetními operacemi v objemu 2,15 miliardy švýcarských franků. Ovšem ztráta byla mnohem vyšší než odhady analytiků, kteří očekávali v průměru prodělek 207 milionů franků. Jejich odhady ale byly velmi široké - pohybovaly se od ztráty 1,4 miliardy po zisk 800 milionů franků.

Banka by bez mimořádných položek hospodařila se ziskem 1,56 miliardy franků. Provozní příjmy stouply o čtyři procenta na 5,77 miliardy franků. Účetní ztráty pocházejí hlavně ze zúžení úvěrových rozpětí, devizových ztrát při prodeji brazilské divize UBS Pactual a změn u konvertibilních obligací pro švýcarskou vládu.

UBS důvěryhodnější po ukončení sporu s americkým daňovým úřadem

„Akce vedení přinášejí viditelné výsledky a pokračujeme ve snižování rizik a posilování kapitálu,“ uvedl generální ředitel Oswald Grübel, který je v čele banky od března. „Podnikání se stabilně vrací do normálního stavu,“ dodal. UBS se podařilo dále omezit rizikové investice a snížit počet zaměstnanců o téměř 2 800 na současných 69 000. Podle Grübela také klienti začínají bance opět důvěřovat, zvláště poté, co se jí podařilo urovnat spor s americkým daňovým úřadem.

Ve třetím čtvrtletí však klienti stáhli z banky více peněz, než do ní vložili. Tento trend bude zřejmě pokračovat i v posledních třech měsících roku. Banka očekává ve čtvrtém čtvrtletí také další odpisy.

Výrazný je pak kontrast mezi výsledky UBS a příznivými čísly hospodaření evropských konkurenčních bank Credit Suisse a Deutsche Bank. Credit Suisse se podařilo vrátit k zisku a zisk Deutsche Bank vzrostl více než trojnásobně ve třetím čtvrtletí.