Lloyds a RBS už nechtějí být závislé na vládní podpoře

Londýn - Britská Lloyds Banking Group PLC se nehodlá připojit k vládnímu pojišťovacímu plánu, jehož cílem je ochránit banky před ztrátami z toxického majetku. Royal Bank of Scotland Group PLC si s vládou vyjednala nové podmínky - banka tak na sebe převezme vyšší ztráty a rovněž se sníží hodnota pojištěného majetku. Prohlášení dnes zveřejnila britská vláda. Obě banky rovněž souhlasily s prodejem části svého majetku a Lloyds plánuje novou emisi akcií. Tyto kroky mají omezit závislost bank na podpoře vlády.

RBS chce prodat síť poboček v Anglii a Walesu a pobočky NatWest ve Skotsku. Zbaví se tím divizí RBS Insurance, Global Merchant Services a svého podílu v RBS Sempra Commodities. Prodejem majetku asi získá od Evropské unie souhlas se státní pomocí. Lloyds ze stejného důvodu prodá svoji značku TSB, pobočky TSB ve Skotsku a část poboček TSB v Anglii a Walesu.

Banky souhlasily, že nevyplatí odměny za rok 2009 žádnému ze zaměstnanců, který vydělává ročně více než 39 000 liber (asi 1,14 milionu korun). Členové představenstev obou společností si odložili výplatu všech bonusů za rok 2009 do roku 2012. Lloyds plánuje získat nový kapitál v objemu zhruba 21,5 miliardy liber prostřednictvím emise nových akciích a výměnou dluhu za kapitál. RBS rovněž souhlasila, že na sebe převezme ztráty v objemu až 60 miliard liber. Hodnota pojištěného majetku se následně sníží z 325 miliard liber na 282 miliard liber. Vláda ovšem v případě problémů poskytne RBS kapitál až osm miliard liber.