O dostavbu Temelína se uchází tři zájemci

Praha - Do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín se přihlásily americký Westinghouse, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva. Oficiální nabídky dnes potvrdil generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman. Vítěz tendru by měl být znám v roce 2011. Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.

ČEZ by mohl podle dřívějšího vyjádření ředitele útvaru výstavby jaderné elektrárny Petra Závodského podepsat smlouvu s dodavatelem na konci roku 2011. Stanovisko EIA, které zhodnocuje dopady na životní prostředí, očekává firma zhruba v červenci 2011. Dle Závodského je nyní možné postavit jadernou elektrárnu za tři roky, a to pomocí předpřipravených velkých modulů, které se na místě jen smontují.

Westinghouse stavěl už první dva temelínské bloky

Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína a ještě do příštího roku do elektrárny bude dodávat jaderné palivo. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Dva nynější jaderné bloky v Temelíně mají instalovaný výkon po tisíci megawattech, reaktory jsou tlakovodní. První blok byl spuštěn v roce 2000, druhý o dva roky později. Loni temelínská jaderná elektrárna vyrobila 12,103 miliardy kilowatthodin elektřiny.

S uvedením do provozu se v případě nových bloků Temelína počítá v letech 2019 až 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v letech 2023 až 2025.

Jihočeská jaderná elektrárna Temelín
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24