Zaměstnanci Opelu si dobrovolně utáhnou opasky

Frankfurt - Jestliže americká automobilka General Motors dokončí prodej Opelu firmám Magna a Sberbank, jsou zaměstnanci německé automobilky připraveni ke snižování nákladů. Zaměstnanci souhlasili, že přistoupí na navrhovaná opatření, díky kterým by automobilka měla ušetřit 265 milionů eur (zhruba sedm miliard korun) ročně. „Tyto škrty jsou pro nás všechny bolestivé, ale jsme připraveni přijmout zodpovědnost,“ prohlásil šéf závodní rady Klaus Franz.

Rozhodnutí GM o prodeji divize Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna a největší ruské bance Sberbank padlo v září. Správní rada GM bude o osudu transakce jednat již dnes. Rada sice prodej schválila již v září, evropští regulátoři ji však vyzvali, aby potvrdila, že by rozhodla stejně, kdyby věděla, že slíbenou pomoc od německé vlády by získal jakýkoliv kupující.

Závazek Německa nebyl malý. V případě „výhry“ Magny má vláda poskytnout Opelu státní záruky na úvěry v hodnotě 4,5 miliardy eur. Objevila se však podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích. Evropská komise minulý týden oznámila, že do 27. listopadu rozhodne, zda schválí plánované převzetí automobilky Opel.

Německý Opel chtějí společnosti Magna a Sberbank využít k agresivní expanzi na ruském trhu. V evropských aktivitách Opelu by však mělo podle jejich plánů zaniknout přes 10 000 pracovních míst. Opel nyní v Evropě zaměstnává kolem 50 000 lidí. Magna a Sberbank podle dohody získají v Opelu 55procentní podíl. Desetiprocentní podíl budou vlastnit zaměstnanci podniku a General Motors zůstane zbývajících 35 procent.