Do Česka přitéká stále méně zahraničních investic

Praha - V prvním pololetí letošního roku meziročně klesl příliv přímých zahraničních investic do Česka o zhruba polovinu, konkrétně z loňských 90 miliard korun na 46,6 miliardy korun. Přitom ještě v prvním letošním čtvrtletí činil objem zahraničních investic 36 miliard korun a meziročně byl vyšší o 7,2 miliardy korun. Údaje vyplývají z analýzy vývoje tuzemské ekonomiky, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle údajů ministerstva bylo do základního kapitálu v prvním pololetí letošního roku investováno 13,9 miliardy korun. Reinvestovaný zisk pak činil 55 miliard korun a ostatní kapitál skončil v minusu 22,3 miliardy korun. Celkový pololetní objem přímých zahraničních investic tak ve výsledku obnášel 46,6 miliardy korun.

Přítel investic do Česka - Německo

Tradičně nejvýznamnějším investorem v Česku bylo v prvním letošním pololetí Německo. Příliv investic z této země činil 24,3 miliardy korun, což je zhruba 52 procent z celkových přímých zahraničních investic mířících do ČR. Ministerstvo zároveň upozornilo, že převážná většina této částky, zhruba 20 miliard korun, přitekla již během prvního čtvrtletí. Podíl 25,4 procenta připadal na dalšího významného investora v ČR, a to Rakousko. Slovensko se pak podílelo 12,3 procenty.

Už loni přiteklo do Česka méně zahraničních investic než o rok dříve. Zatímco v roce 2007 jejich celková hodnota činila 185,3 miliardy korun, tak loni klesla o 1,5 procenta na 182,8 miliardy korun. Hodnoty přímých zahraničních investic v Evropě loni kvůli hospodářské krizi stagnovaly a letos podle odborníků zřejmě klesnou.

V průběhu první poloviny roku 2009 směřoval největší tok přímých zahraničních investic (7,2 miliardy korun) do oblasti nemovitostí a služeb pro podniky. Do zpracovatelského průmyslu přitekly v první polovině letošního roku investice v hodnotě 3,3 miliardy korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

„Nejzajímavějším odvětvím pro zahraniční investory byla ještě v prvním čtvrtletí oblast finančního zprostředkování, která si však za celé první pololetí nakonec vysloužila s přírůstkem investic ve výši 7,1 miliardy korun druhou pozici.“

Na druhé straně odliv základního kapitálu v prvním čtvrtletí vykázalo odvětví dopravy a telekomunikací. Úbytek za celé pololetí činil 5,3 miliardy korun. Odliv základního kapitálu letos postihl také oblast elektřiny, vody a plynu, kde úbytek základního kapitálu obnášel dvě miliardy korun.

Asi pětina zahraničních firem zvažuje odchod z Česka

Dle některých analytiků zhruba pětina zahraničních firem zvažuje odchod z Česka a hledá levnější výrobní lokality. Letos už montážní závod na výrobu plazmových televizorů zavřela japonská společnost Hitachi. Vzala si s sebou také asi 800 pracovních příležitostí. Krok, k němuž se japonský podnik odhodlal, byl jedním z největších případů odchodu zahraniční firmy z České republiky. Uvolněné prostory ale převzala konkurenční japonská společnost Panasonic, která zároveň zaměstnala zhruba 300 lidí.

Naopak Agentura CzechInvest předpokládá, že odejít by z Česka mohla jen hrstka zahraničních firem. V této souvislosti by prý zaniklo kolem 1 000 pracovních příležitostí. Nové investice by naopak měly přispět k tvorbě zhruba 12 000 nových pracovních míst. I tak to bude pokles proti loňsku, kdy vzniklo 14 606 pracovních míst právě díky přímým zahraničním investicím.

Budova německého Spolkového sněmu
Budova německého Spolkového sněmu
Více fotek
  • Budova německého Spolkového sněmu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1073/107218.jpg
  • Mobilní telefon autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/13/1236.jpg