Klausovo veto přehlasováno: Zákon regulující obchodní řetězce bude platit

Praha – Zákon, který hrozí obchodním řetězcům za zneužití tržní síly pokutou až 10 milionů korun, bude platit. Poslanci dnes přehlasovali veto prezidenta Václava Klause, kterému se zákon nezamlouval mimo jiné kvůli legislativním nedostatkům. Regulaci řetězců podpořili především poslanci ČSSD, KSČM, přidali se i zelení. Kontrola řetězců se podle zákona bude týkat výlučně prodeje potravinářských a zemědělských produktů.

Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití má začít platit první den třetího měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Obchodním řetězcům podle něj hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. 

Návrh z pera poslanců ČSSD ukládá hlavně řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat třeba cenové podmínky nebo údaje o snižování cen. Zákon pevně stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejdéle do 30 dnů od jeho dodání. Řetězce také nebudou smět prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící zboží nebo sezonní výrobky.

Cesta zákona ke schválení byla trnitá

Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití předložila skupina poslanců ČSSD již loni. Nejprve ho sněmovně vrátil Senát. Připojil k němu pozměňovací návrh, aby se kontrola týkala jen prodeje zemědělských a potravinářských produktů. Sněmovna na to přistoupila.

Zákon ale poté vetoval prezident Václav Klaus. Podle něj nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. „Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti, a zasahuje do již platných právních předpisů,“ uvedl prezident.

Zákon je lobbistický, tvrdí kritici

Kritika se na předlohu snesla i od některých poslanců. Například Jaroslav Plachý (ODS) prohlásil, že je to lobbistický zákon, který napsala Potravinářská komora ČR. Podle něj poškodí zemědělce i konečné spotřebitele, protože povede k růstu cen. Nazval ho odstrašující ukázkou lobbingu v českém parlamentu a zmetkem, který jen poškodí všechny zúčastněné.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach Plachého na oplátku nařkl, že hájí zájmy zahraničního kapitálu. Jeden z autorů zákona, Ladislav Skopal (ČSSD), zdůraznil, že předkladatelé naopak hájí české zemědělce.

Na podporu zákona dnes vystoupil ve sněmovně exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Obvinil své bývalé kolegy z vlády Mirka Topolánka, že nebyli schopni ani ochotni přijít s jakýmkoli řešením. Vůle pravice řešit problémy dodavatelů velkých řetězců podle něj byla dosud nulová.