Společnost Berkshire sází na oživení ekonomiky

New York – Americká finanční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme za zhruba 34 miliard dolarů (asi 610 miliard korun) železniční společnost Burlington Northern Santa Fe. Jde o největší akvizici, jakou kdy Buffett provedl a o jeden z největších kontraktů svého druhu vůbec. Buffett řekl, že převzetí Burlingtonu je jeho sázkou na oživení americké ekonomiky. Podle nejnovějšího žebříčku amerického časopisu Forbes je Warren Buffett druhým nebohatším člověkem na Zemi.

Berkshire za jednu akcii zaplatí 100 dolarů, což je proti poslední závěrečné ceně na burze prémie 31,5 procenta. V pondělí totiž jedna akcie Burlingtonu stála na burze v New Yorku mírně přes 76 dolarů. Buffett má akcie Burlingtonu v portfoliu už dlouho a dohromady vlastní 22,6 procenta akcií firmy. Vzhledem k ceně, kterou nabídl za jednu akcii, tak bude muset vynaložit ještě 26 miliard, aby měl celý podnik.

Berkshire zároveň převezme dluhy Burlingtonu, které se pohybují kolem deseti miliard dolarů. Celá transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Akcie Burlingtonu v reakci na zprávu zpevnily asi o 28 procent a dostaly se nad 97 dolarů za kus. Spolu s nimi se vydaly vzhůru také akcie dalších železničních společností, například Norfolk Southern, Union Pacifik, anebo Canadian Pacific Railway.