Státní příspěvek na stavební spoření zůstane beze změn

Praha - Ministerstvo financí nesníží v příštím roce státní příspěvek na stavební spoření. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. V září přitom ministerstvo přišlo s návrhem snížit příspěvek státu o třetinu. U žádné z velkých parlamentních stran ale nenašlo podporu, uvádí dnešní Mladá frontě Dnes.

„V současné době tento návrh už dále nerozvíjíme,“ řekl Jakob. O snížení podpory stavebního rozpočtu uvažoval při tvorbě úsporného balíčku ministr financí Eduard Janota. Podle původního návrhu se měl příspěvek snížit i klientům s již uzavřenou smlouvou. Nakonec toto opatření bylo z navrhovaných úspor vyškrtnuto. „Diskuse nad stavebním spořením je dnes teoretická nebo u ledu,“ uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý.

Zatímco v roce 1999 činil podíl výdajů na příspěvek ke stavebnímu spoření na celkových výdajích rozpočtu 1,19 procenta, letos je to 1,13 procenta. Nejvyšší byl tento podíl v roce 2004, a to 1,93 procenta. Celkový objem vkladů u stavebních spořitelen činí necelých 400 miliard korun, z toho u smluv uzavřených do konce roku 2003 je to 314 miliard korun. Celkem 244 miliard korun spořitelny půjčily klientům, 100 miliard mají investovaných ve státních dluhopisech a 40 miliard v hypotečních zástavních listech.