Návrh na snížení platů ústavních činitelů opět ve sněmovně

Praha - Poslanci budou dnes znovu projednávat návrh na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta. Ten už schválili spolu s tzv. Janotovým balíčkem úspor. Senátoři ale zákon o čtyřprocentním snížení platů vrátili s tím, že není dořešené danění náhrad zákonodárců. Úsporný balíček je nastaven tak, aby zákonodárci danili svoje náhrady. Zákon, který prošel sněmovnou ve stejný den, naopak ústavní činitele od placení daní z náhrad osvobozuje.

Senát proto zákon o snížení platů vrátil dolní komoře Parlamentu k přepracování. Ta dnes může senátory přehlasovat. „Můj názor je, že bychom měli setrvat na verzi, kterou schválila Poslanecká sněmovna, tedy náhrady danit. Jsem si ale vědoma legislativních problémů, které jsou. Podle mne je nyní na vládě, aby se vyjádřila, za kterou verzí stojí a jakým způsobem eventuálně na legislativní problémy budeme reagovat,“ říká poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Snížení platů by se týkalo poslanců, senátorů, soudců nebo prezidenta. „Čtyři procenta odpovídají tomu, co si krátí zbytek státní správy. A nezapomeňme na to, že ústavní činitelé mají 3 roky zmrazený plat, čili fakticky jejich propad za poslední 3 roky proti zbytku státní sféry je tak cca 15 procent,“ tvrdí poslanec ODS Marek Benda.

Komunisté připravili vlastní novelu, která by údajně vyřešila nesoulad mezi oběma zákony ohledně danění náhrad ústavních činitelů.