Američani zase začínají kupovat auta

Detroit - Automobilový trh ve Spojených státech začíná vykazovat známky stabilizace. Celkem se v říjnu v USA prodalo přes 838 tisíc osobních a lehkých nákladních aut. Meziročně se prodej téměř nezměnil, ale proti září vyskočil o 12 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Autodata. Výsledky naznačují, že spotřebitelé začali znovu více utrácet. Ekonomika by se tak mohla brzy dostat z problémů, do kterých ji uvrhla finanční krize.

Nejvíce z příznivé situace na trhu vytěžila jihokorejská automobilka Hyundai, jejíž prodej vyskočil o 49 procent. Zisk Nissanu se zvýšil o 5,6 procenta. General Motors hlásí růst o 4,7 procenta, bývalé světové jedničce přitom prodeje v říjnu meziročně rostly poprvé za 21 měsíců. Zvýšení zaznamenaly i Toyota a Ford, který dokonce již po 12. za posledních 13 měsíců posílil podíl na trhu. Naopak prodej Chrysleru se propadl o 30 procent.

Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.