Nezaměstnanost ve 3. kvartále - historicky největší růst

Praha – Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) dosáhla 7,4 procenta a v porovnání se stejným období loni vzrostla o 3,1 procentního bodu. Lidí bez práce tedy přibylo zhruba 163 tisíc. Podle Českého statistického úřadu to představuje historicky největší meziroční nárůst. Oproti druhému kvartálu letošního roku přibylo 44 300 nezaměstnaných.

„Nejvíce se propouštělo v průmyslu. Je to také odvětví, které je nejvíce exponováno vůči zahraničnímu obchodu, a tedy i negativním dopadům globální recese na českou ekonomiku,“ upozornil ekonom Patria Finance David Marek.

Růst nezaměstnanosti v Česku přitom podle odborníků zdaleka nekončí. Dokud nezačne růst poptávka a celkově ekonomika Evropské unie, nová pracovní místa vznikat nebudou. „Očekávame, že svého vrcholu by negativní vývoj na trhu práce mohl dosáhnout ve druhém čtvrtletí příštího roku, kdy bude míra nezaměstnanosti ještě o procentní bod výše, než je dnes,“ předpověděl Marek.

Český statistický úřad používá k měření nezaměstnanosti tzv. obecnou míru podle definice ILO ve věkové skupině 15 až 64 let. Ministerstvo práce a sociálních věcí oproti tomu počítá s tzv. registrovanou mírou nezaměstnanosti. Tendence vývoje obou měr byly velmi podobné, míra registrované nezaměstnanosti ministerstva dosáhla ve třetím čtvrtletí hodnoty 8,4 procenta, tedy o 3,1 procentního bodu více než loni.