Komerční bance se propadl zisk, přesto je spokojená

Praha – Komerční bance klesl za tři čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk meziročně o 14,5 procenta na 8,438 miliardy korun. Loni za stejné období vykázala banka zisk 9,873 miliardy korun. I když je výsledný zisk o něco horší než loni, je vedení banky s výsledkem spokojené. Na uzdě se totiž dařilo držet provozní náklady, naopak stále ještě narůstal objem nesplácených úvěrů v portfoliu banky.

Komerční banka považuje hospodářský výsledek za solidní vzhledem k výraznému ekonomickému poklesu. Banky po celém světě se totiž stále vyrovnávají s rostoucím objemem nesplácených úvěrů. K jejich kompenzaci často používají škrty v nákladech. „Stejně jako většina bank v regionu i Komerční banka byla nucená se vypořádat s finanční krizí přísnější kontrolou nákladů a snížit své provozní náklady. Ty meziročně klesly o 3 procenta především díky nižším nákladům na marketing a výpočetní technologie,“ uvedl analytik společnosti Atlantik Milan Lávička.

Výsledky hospodaření dnes zveřejnila také matka Komerční banky francouzská Société Générale. Za třetí čtvrtletí hlásí více než zdvojnásobení čistého zisku na 426 milionů eur (11,2 miliardy korun) z loňských srovnatelných 183 milionů eur. Bance pomohla především divize investiční bankovnictví, která se po loňské ztrátě vrátila k zisku. Komerční banka jen za třetí čtvrtletí skončila ziskem ve výši 2,68 miliardy korun.

Video Výsledky Société Générale a KB
video

Výsledky Société Générale a KB

Hospodaření komerční banky ve 3. čtvrtletí
Hospodaření komerční banky ve 3. čtvrtletí