Ústavní činitelé budou danit i náhrady, prosadila sněmovna

Praha – I přes nesouhlas Senátu dnes Poslanecká sněmovna prosadila snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta včetně zavedení povinnosti danit cestovní náhrady. Senátoři přitom poukazovali na problémy s tím, že dani nebudou podléhat všechny náhrady, ale jen některé. Navíc nyní v Česku existují dvě odlišné právní úpravy, podle jedné se náhrady daní, podle druhé nikoliv. Kritiku Senátu však dnes vyslyšelo jen 66 poslanců, zatímco pro původní verzi zvedlo ruku 142.

Sněmovna v rámci úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce navrhla v zákoně o daních z příjmů zavést zdanění peněžních náhrad na cestování do ciziny, leteckou dopravu, ubytování, stravování a služby asistentů, nikoli však na reprezentaci nebo dopravu obecně. V novele o platech však ponechala pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají. Rozdílné úpravy v zákonech budou podle některých senátorů znamenat, že náhrady zůstanou nezdanitelné.

Ani prosté zrušení této části zákona by podle senátorů problém s náhradami nevyřešilo, a to například vzhledem k jejich provázanosti a charakteru. Například náhrady na stravu a reprezentaci bývají sloučené, takže jejich zdanění by prakticky nebylo možné provést. Problém viděli senátoři také v tom, že zatímco plat prezidenta nepodléhá dani z příjmu, jeho náhrady by zdaněny být podle sněmovny měly.

Danění náhrad chtějí poslanci ještě upravit

Sněmovna má nyní vlastní plán, jak vyřešit rozpory, na které upozornil Senát. Návrh, který by se měl spornou situací zabývat, již připravili komunisté a sněmovně ho předloží zítra. „Jde o novelu velmi jednoduchou, kde se náhrady přidají k základu daně, a tak se zdaňují včetně odvodů zdravotního a sociálního pojištění,“ informoval předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Návrh komunistů chtějí podpořit poslanci obou nejsilnějších politických stran - ODS i ČSSD. „Je to právně čisté řešení, a pokud ho stihneme projednat do konce roku, tak zajistí, aby paušální náhrady podléhaly zákonu o dani z příjmu,“ řekl o návrhu místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.