Čtvrtletní zisk Nissanu klesl, přesto jde o dobrý výsledek

Tokio - Ve druhém čtvrtletí klesl japonské automobilce Nissan Motor meziročně čistý zisk o 65 procent na 25,5 miliardy jenů (téměř pět miliard korun). Ovšem společnosti se podařilo vrátit do zisku po předchozích třech čtvrtletích ztrát. Nissan rovněž díky oživení poptávky po automobilech z Číny i některých dalších trhů výhled na celý fiskální rok zlepšil. Nissan je třetím největším výrobcem aut v Japonsku.

Za tři měsíce do konce září se snížily tržby společnosti o 29,5 procenta na 1,87 bilionu jenů a provozní zisk klesl o 25,4 procenta na 83,3 miliardy jenů. Firma prodala ve čtvrtletí 901 000 aut, což je méně než loni o 6,8 procenta.

prezident a generální ředitel automobilky Nissan Carlos Ghosn

„Náš výkon v první polovině fiskálního roku je povzbuzující, ukazuje, že plán oživení Nissanu si vede dobře.“

„Náš výhled však zůstane obezřetný, dokud se neujistíme, že ekonomické oživení ve světě je udržitelné,“ dodal prezident a generální ředitel automobilky Nissan Carlos Ghosn. V Nissanu vlastní podíl 44 procent francouzský Renault.

Současně společnost zlepšila výhled na celý letošní fiskální rok do konce března 2010. Čistá ztráta má činit 40 miliard jenů místo původně uváděných 170 miliard jenů. Příjmy se mají pohybovat kolem sedmi bilionů jenů a provozní zisk by měl činit 120 miliard jenů. Původně přitom firma čekala provozní ztrátu 100 miliard jenů. Nissan odhaduje, že za celý rok prodá 3,3 milionu vozů místo dříve uváděných 3,08 milionu.