Janota slíbil miliardu na podporu vývozu

Praha - V příštím roce by měla být posílena pojistná kapacita Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o další miliardu korun, aby státní pojišťovna mohla uspokojit prudce rostoucí poptávku exportérů. Pojišťovně přislíbilo finanční injekci ministerstvo financí. Kvůli rekordnímu zájmu o pojištění vývozu schválila letos vláda 700 milionů korun pro EGAP.

„Máme už příslib jedné miliardy korun pro příští rok. Všichni asi víme, jak vypadá situace ohledně státního rozpočtu, takže to není jednoduché jednání,“ prohlásil náměstek generálního ředitele EGAP Miroslav Somol. Vedení EGAP ještě bude o případném dalším navýšení finančních prostředků jednat.

Na příští rok exportéři a banky předběžně počítají s hodnotou pojištěného vývozu kolem stovky miliard korun, podle Somola ale skutečná částka bude nižší. Usnadnit situaci by měla také připravovaná vyhláška, která pojišťovně EGAP dočasně sníží minimální povinné rezervy, čímž by získala na pojišťování vývozu další finance.

Devět měsíců letošního roku bylo úspěšnějších než plán na celý letošek

Za devět měsíců letošního roku EGAP podle Somola uzavřela pojistné smlouvy na vývoz v rekordním objemu 43,8 miliardy korun. Je to více, než vedení EGAP plánovalo za celý letošní rok. „EGAP eviduje obrovský převis poptávky po jištění,“ podotkl Somol, podle kterého i letos v létě činila poptávka 100 miliard korun a nyní už je na reálné úrovni.

Za celý letošní rok by tak objem pojistných smluv EGAP měl činit 62 až 63 miliard korun. Loni EGAP pojistila vývozní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v celkovém objemu 43 miliard korun a za 50 miliard korun v roce 2007. Ovšem rekordní by letos mělo být také pojistné plnění, které EGAP vyplatí. Vedení pojišťovny tuto částku předběžně odhaduje na 1,2 miliardy korun. „Je to opravdu hodně a hraje to samozřejmě do celkových výsledků pojišťovny,“ podotkl Somol.

Kuba jako ložisko problémů

Dle Somola vznikly problémy zejména na Kubě, která loni v létě přestala splácet veškeré úvěry a nyní tam EGAP eviduje pojistné události za zhruba miliardu korun. Několik stovek milionů korun činí hodnota pojistných událostí na Ukrajině. Za dvojici nedokončených projektů na výstavbu elektráren v Pákistánu pak bude muset EGAP zaplatit více než miliardovou pojistku.

Už na začátku září exportéři varovali, že ve státní pojišťovně nebude příští rok dostatek peněz na pojištění vývozu a přijdou o mnohamiliardové zakázky. V pojistných fondech jim prý chybělo 5,9 miliardy korun na rok 2010.

Pojištění EGAP využívají firmy hlavně na úvěry od bank pro export do rizikových zemí, kde existuje zvýšená pravděpodobnost, že za zboží nedostanou zaplaceno. Úspěch tuzemských podniků na zahraničních trzích, zejména těch rizikových, podle vývozců na garancích poskytovaných prostřednictvím EGAP přímo závisí.

Smlouvy o pojištění
Smlouvy o pojištění
Více fotek
  • Smlouvy o pojištění autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1152/115101.jpg
  • Současná Kuba autor: Filip Kanda, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1120/111946.jpg