Krize srazila rating Irska

Dublin - Mezinárodní ratingová agentura snížila hodnocení Irska ze stupně AA plus na AA minus. Důvodem jsou dopady krize na tamní ekonomiku. Snížení ratingu nejspíš dál zhorší obrázek irské ekonomiky v očích zahraničních investorů. Agentura nicméně uvedla, že i přes pokračující problémy by se už hodnocení Irska nemělo dál zhoršovat, a to hlavně díky intenzivním vládním protikrizovým opatřením.

„Vláda zatím na fiskální konsolidaci reaguje energicky. Očekáváme další zpřísnění rozpočtových výdajů a úspěšnou revitalizaci bankovního sektoru,“ uvedl Fitch ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Irská ekonomika nejvíce klesala začátkem letošního roku, kdy hrubý domácí produkt v meziročním srovnání vykázal propad o více než devět procent. Podle posledních dostupných dat Eurostatu ekonomika ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zůstala beze změn. Meziročně se ale stále propadala o 7,3 procenta.

Nižší rating přinese dražší dluhy

Rating je důležitým vodítkem pro investory. Čím vyšší má země rating, tím lepších podmínek zpravidla dosahuje, když na mezinárodních trzích požádá o poskytnutí úvěru. Naopak snížení ratingu zemi obsluhu dluhů většinou prodraží, protože věřitelé žádají za vyšší riziko neplnění závazků i vyšší úrok.