Rusko možná nechá Renault ovládnout AvtoVAZ

Moskva – Současné problémy největší ruské automobilky AvtoVAZ přiživují spekulace o jejím možném prodeji francouzskému Renaultu. Podle zdroje agentury Reuters by ruská vláda tomuto obchodu nemusela bránit. AvtoVAZ, který vyrábí automobily Lada, se kvůli propadu domácí poptávky dostal na pokraj bankrotu. Renault v něm nyní drží čtvrtinový podíl.

„Vláda bude hledat strategického investora, kterým bude pravděpodobně Renault,“ kvitovala agentura zdroj z ruské vlády. Ten dodal, že Renault je připraven ke zvýšení podílu v AvtoVAZu a zajímá se o možnost získání kontroly nad podnikem.

Vedení ruské automobilky před časem uvedlo, že by AvtoVAZ mohl vyhlásit bankrot, pokud se mu nepodaří uzavřít s bankami dohodu o restrukturalizaci dluhu. Firma však zdůraznila, že tento krok by neznamenal zastavení výroby.

Ztráta AvtoVAZu se v prvním pololetí zdesetinásobila na 19,4 miliardy rublů (12 miliard korun) z 1,9 miliardy rublů před rokem. Firma se v září rozhodla, že kvůli slabé poptávce propustí přes 27 tisíc zaměstnanců, což představuje 27 procent její celkové pracovní síly.

Poptávka po automobilech v Rusku v letošním roce klesla o více než polovinu. Rozsáhlá propouštění a snižování mezd v důsledku hospodářské a finanční krize nutí řadu Rusů omezovat výdaje. Prodej aut tlačí dolů rovněž neochota bank poskytovat úvěry. Rusko chce proto zavést vlastní systém šrotovného.

Lada Kalina Sport
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24