Kamiony zaplatí za víkendovou jízdu až o polovinu víc

Praha - Jasný plán, jak budou vypadat sazby mýtného příští rok, už představil ministr dopravy Gustáv Slamečka. V pátek od 15:00 do 21:00 se místo celoročního plánovaného zákazu jízd kamionů zvýší tarif až o polovinu, v jiné dny a hodiny naopak mýtné mírně klesne. Slamečka se na tom dohodl s dopravci. Změnu ještě musí odsouhlasit vláda.

Sazby za mýtné se liší podle počtu náprav a emisních norem, které vozidla splňují. Jízda v pátek odpoledne vyjde draho především kamiony se čtyřmi a více nápravami a nízkou emisní normou. Ty nyní platí za kilometr nejvyšší sazbu 5,40 koruny, nově by to mělo být ještě o 2,70 koruny více. O 540 korun více vyjde například páteční cesta z Prahy do Brna.

Mýtné se však v ostatní dny a hodiny mírně sníží v rozmezí od 1,7 procenta do 1,9 procenta. Dvěstěkilometrová cesta Praha-Brno potom vyjde zmíněný kamion o 20 korun levněji než dnes. „Jde především o regulaci provozu, co se týče vozů nad 12 tun, příjmy státu z mýtného se zásadně nezmění,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. To byla jedna z podmínek dopravců.

Mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix:

„Propočty ukazují, že by změny měly být pro dopravce z hlediska nákladů neutrální. Někdo zaplatí víc, někdo méně, ale nejde o velké peníze. Je to rozhodně lepší než úplný zákaz jízdy, ten by byl pro dopravce likvidační.“

V platnost by měly změny mýtných sazeb vstoupit se začátkem února, kdy vyprší účinnost dálničních známek pro malé nákladní vozy o hmotnosti 3,5 tuny až 12 tun. Ty se příští rok připojí ke kamionům nad 12 tun a budou nově platit mýtné, platnost jejich letošních známek však ministerstvo zkracovat nechce. Hanzelka dnes potvrdil, že pro obě skupiny náklaďáků budou platit stejné sazby. Malé vozy však budou platit celkově méně, neboť mají méně náprav.

Zařízení pro výběr mýtného
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24