Ukrajina slíbila včasné platby za plyn z Ruska

Kyjev - Za dodávky plynu z Ruska bude ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz platit včas. Slíbil to ukrajinský ministr paliv a energetiky Jurij Prodan. Problémy s platbami začátkem roku narušily tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Ruský premiér Vladimir Putin minulý týden varoval před možným opakováním problémů, pokud Ukrajina nebude plnit závazky vůči ruskému plynařskému monopolu Gazprom.

Už v minulém týdnu ruský premiér Vladimir Putin upozornil, že Ukrajina možná nebude schopna plnit závazky vůči ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom. Naznačil tak, že by Rusko v takovém případě mohlo opět přistoupit k přerušení dodávek. Naftogaz zatím v letošním roce platí za pomoci vlády účty za ruský plyn včas. Vzhledem k ekonomickým problémům Ukrajiny však rostou pochybnosti, zda tomu tak bude i nadále. „Samozřejmě budeme platit včas. Naftogaz nyní dává dohromady zdroje, aby zaplatil za plyn do termínů uvedených ve smlouvě,“ uvedl Prodan. Dodal, že říjnový účet za plyn, jenž musí být vyrovnán do 7. listopadu, činí 460 milionů dolarů, tedy přes osm miliard korun.

V pondělí Putin vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině na zaplacení ruského plynu půjčila peníze. Unie by podle Putina měla Ukrajině půjčit alespoň miliardu dolarů, pokud se chce vyhnout opakování problémů kolem tranzitu plynu z Ruska na západ Evropy. Evropa dováží z Ruska asi 20 procent objemu zemního plynu, který spotřebovává. Drtivá většina tohoto objemu se přes Ukrajinu dostává na území EU.

Mapa plynovodů
Mapa plynovodů