Do října se v ČR prodalo o 14 procent méně aut

Praha – Od začátku roku do října se v Česku prodalo dohromady 148 768 osobních i lehkých užitkových automobilů. Proti stejnému období loni to představuje pokles o 14 procent. Je osobních aut se ale meziročně prodalo o osm procent víc, necelých 132 tisíc, což zřejmě souvisí nově zavedenou možností odpočtu DPH. Uvedl to dnes Svaz dovozců automobilů.

Do dubna si mohli firemní zákazníci daň odečíst pouze u užitkových aut, kam se uměle přesunula část upravených osobních vozů. Toto omezení v dubnu padlo a firmy začaly nakupovat osobní vozy. To se projevilo v růstu prodejů v tomto segmentu. Naopak kategorie lehkých užitkových aut se propadla o téměř 67 procent.

Podle tajemníka svazu dovozců Pavla Tunkla se v říjnu pokles poptávky po firemních vozidlech zmírnil. Zatímco za tři čtvrtletí byl propad 23,2 procenta, do konce října se snížil o 1,3 procentního bodu. Poptávku domácností podle odborníků může částečně brzdit očekávání šrotovného, které sice v září schválil český parlament, ale vláda zatím o jeho zavedení nerozhodla.

Škodovka zůstává jedničkou

Nejprodávanější značkou osobních a užitkových aut dohromady byla Škoda, která prodala 40 027 aut, druhý Ford zaznamenal prodej 15 310 vozů a třetí Volkswagen 11 824 aut.

Prodej nákladních automobilů se snížil o 56,35 procenta na 4021 vozidel. Nejvíce prodaly značky Mercedes Benz, Iveco a MAN. Odbyt autobusů klesl o 36,2 procenta na 582 vozidel zájem o motocykly se snížil o více než čtvrtinu na 18 617 strojů.