Šanghaj zase o něco exotičtější, tentokrát s Disneylandem

Šanghaj - V Šanghaji vyroste zábavní park Disneyland. Americké firmě Walt Disney totiž jeho výstavbu povolily čínské úřady. Náklady na projekt jsou odhadovány na více než 3,5 miliardy dolarů. Přitom proslulé zábavní parky Disneyland jsou v Asii zatím jen dva - v Honkongu a v Japonsku. Zatímco však park v Hongkongu zápasí s nízkou návštěvností a hospodářskou ztrátou, v novém šanghajském parku vidí Američané i Číňané velký potenciál.

Nový Disneyland o rozloze odpovídající zhruba ruzyňskému letišti má podle odhadů přivítat první návštěvníky už za pět let. Číňané budou mít v parku, který nejspíš vyroste ve východní části Šanghaje, většinový podíl. Město vítá projekt s nadšením. „Myslím, že tak velkých parků, jako je Disneyland, je v zemi pomálu. Takže když se postaví v Šanghaji, velice to uvítáme,“ mluvil s nadšením jeden z obyvatel Šanghaje.

Robert Iger, šéf Disney

„Čína je jednou z nejdynamičtějších, nejvíce vzrušujících a nejdůležitějších zemí světa a schválení znamená pro The Walt Disney Company v Číně důležitý milník.“

Firma Disney prosadila park v centrální Číně po letech jednání. Detaily, jako je majetková struktura nebo nalezení místních partnerů, si musí strany ještě ujasnit. Pro Spojené státy ale projekt znamená větší kulturní i investiční vliv. Pro Čínu jde navíc o další možnost, jak povzbudit domácí spotřebu. „Samozřejmě to pomůže rozvíjet ekonomiku i turistiku,“ přitakává obyvatelka Šanghaje.

Ani zábavnímu průmyslu se ale krize ve světě nevyhýbá. Disney ztratil na zisku ve třetím čtvrtletí finančního roku meziročně víc než čtvrtinu a tržby zábavních parků spadly o devět procent. I když kvůli tomu firma zdražila vstupenky, zůstává optimistická. Před pár dny například oznámila, že počátkem roku 2011 vpustí na moře svoji třetí a zatím největší výletní loď Disney Dream. O další rok později by ji měla následovat Disney Fantasy.

Disneyland
Disneyland