Pokles evropského maloobchodu nabírá na obrátkách

Brusel – Propad maloobchodních tržeb v Evropské unii i v eurozóně v září ve srovnání se srpnem zrychlil. Tržby v eurozóně meziměsíčně klesly o 0,7 procenta a v celé Evropské unii o 0,4 procenta. V srpnu přitom klesaly jen o 0,1 procenta v eurozóně, resp. o 0,3 procenta v celé sedmadvacítce.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku tržby maloobchodníků poklesly dokonce o 3,6 procenta v eurozóně a o 2,5 procenta v EU. Tržby se přitom v meziměsíčním srovnání propadly jak u potravin, nápojů a tabáku, tak u nepotravinového sortimentu.

Jen šest členských států zaznamenalo v září růst tržeb ve srovnání s předchozím měsícem, v dalších jedenácti se tržby propadly, data za zbývajících deset zemí zatím nejsou k dispozici. Nejlépe si v evropském srovnání stojí Rakousko, které hlásí růst tržeb o 2,5 procenta, a Slovensko s nárůstem o 1,1 procenta. S největším propadem se naopak potýkali obchodníci v Litvě, kde tržby klesaly o 7,6 procenta.

V meziročním srovnání je však statistika díky hospodářské krizi ještě výrazně horší. Růst zaznamenaly pouze čtyři členské státy, propad naopak celkem 13 členských států. Nejvíce tržby v září ve srovnání se stejným obdobím loňského roku rostly v Polsku o 5,4 procenta a v Rakousku o 3,1 procenta. Nejhůře se vedlo maloobchodu v Lotyšsku, kde do kas obchodníků v září přiteklo ve srovnání s loňskem o 30,9 procenta méně. Podobně na tom byla také Litva s propadem o 25,7 procenta a Estonsko s poklesem o 20,8 procenta.