Zavádění datových schránek možná zpomalí

Praha – Česko je první zemí na světě, kde firmy a úřady povinně odložily ve vzájemné komunikaci papíry a začaly komunikovat elektronicky, tedy prostřednictvím tzv. datových schránek. Systém, který je v plném provozu od 1. listopadu, funguje podle ministra vnitra Martina Peciny bez větších problémů. Přesto Pecina připustil, že by se podmínky pro využívání systému právnickými osobami mohly zmírnit.

Do dneška bylo z datových schránek vyzvednuto 80 procent zpráv, které do nich byly poslány. „To nás naplňuje optimismem, že právnické osoby systém nebojkotují a že se do něj hromadně hlásí,“ podotkl Pecina. Své přístupové údaje si na druhou stranu stále nevyzvedla zhruba třetina firem, kolem 100 tisíc zásilek s přístupovými údaji tak stále zůstává na poštách.

Pokud by tyto společnosti i nadále systém schránek ignorovaly, mohlo by to podle Peciny znamenat určité problémy. I proto teď bude ministerstvo vnitra sledovat orgány veřejné moci a právnické osoby, jak s datovými schránkami pracují. Za dva týdny vše vyhodnotí. Pecina již rovněž připustil teoretickou možnost, že by se zavádění datových schránek rozložilo do několika etap.

"Pokud by došlo k hromadnému nevybírání datových zpráv, museli bychom
přikročit k legislativním krokům. V tomto okamžiku to tak ale nevypadá," podotkl ministr. O tom, zda celý projekt fakticky funguje, bude informovat 16. listopadu.

O změnách už uvažuje i provozovatel schránek - Česká počta. Posílit chce zejména zabezpečení. „Objevilo se několik stránek, několik domén, které možné s ne úplně čistými úmysly se určitým způsobem snažily parazitovat na té oficiální stránce datových schránek,“ ředitel sekce eGovernment České pošty Petr Stiegler.

Využití datových schránek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24