Nezaměstnaných Američanů přibývá pomaleji

Washington – Počet nově nezaměstnaných Američanů klesl minulý týden na nejnižší úroveň za posledních deset měsíců. Počet nových žádostí o podporu se proti předešlému týdnu snížil o 20 tisíc na 512 tisíc, sdělilo dnes ministerstvo práce USA. Dnešní údaje svědčí o tom, že tempo propouštění v americké ekonomice se dále zpomaluje.

Celková situace na trhu práce je však vzhledem k neochotě firem najímat nové lidi stále neutěšená. To by měly ukázat páteční údaje o situaci za celý říjen, kde ekonomové čekají vzestup míry nezaměstnanosti na 9,9 procenta, nové maximum za 26 let. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekali pokles počtu nových nezaměstnaných jen na 523 tisíc. Počet nových nezaměstnaných týdně je nyní 135 tisíc pod úrovní z vrcholu hospodářské recese z počátku dubna, stále však je vysoko nad úrovní kolem 400 tisíc, která podle ekonomů signalizuje tvorbu nových pracovních míst.

Na 5,75 milionu také klesl celkový počet lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti. Znamenalo to osmý pokles za posledních devět týdnů. Tento údaj o týden zaostává za údajem o počtu nových nezaměstnaných. Ekonomové odhadují, že za říjen v USA zaniklo v čistém vyjádření 175 tisíc pracovních míst. Od konce roku 2007, kdy recese v USA začala, zatím ekonomika ztratila 7,2 milionu míst.