Belgii zasáhla jednodenní stávka železničářů a dálniční zácpy

Brusel - Oblíbená železniční doprava se dnes v Belgii zastavila. Zemi totiž zasáhla jednodenní stávka železničářů kvůli nedostatku informací o chystané reorganizaci nákladní divize státní železniční společnosti NMBS-SNCB. Mnoho lidí zůstalo doma a provoz na některých dálnicích blokovaly dopravní zácpy. Železniční stanice byly téměř opuštěné. Zácpy se objevily na dálnicích kolem velkých měst, například Bruselu, Antverp či Gentu.

Protest také donutil společnosti Eurostar a Thalys zrušit dnešní rychlíky mezi Bruselem a Londýnem a mezi Bruselem, Paříží a Amsterodamem. Podle úřadů ale byly problémy v dopravě mírnější, než se očekávalo, protože jsou školy tento týden zavřené kvůli prázdninám. Dle odborového tiskového mluvčího Jose Digneffera chtějí mít zaměstnanci jasno ohledně plánů podnikové reorganizace.

Jestliže management železnic nezačne spolupracovat, pohrozili odboráři týdenním protestem. Mezi odboráři panují obavy, že nákladní divize zruší 3 000 míst. Šéf železniční společnosti Marc Descheemaecker je ale vyzval k větší pružnosti, protože divize je ztrátová. Podniky si stěžují, že je stávka připraví o pět milionů eur.