Desítka lidí z Wall Street bude čelit obvinění

New York - Přes deset dalších obchodníků, právníků a manažerů hedgeových fondů z Wall Street bude dnes obviněno z nezákonného zneužití důvěrných informací při obchodování. Uvedla to americká Komise pro cenné papíry (SEC) bez bližších informací. Prozradila pouze, že se během dne uskuteční tisková konference, kde obvinění zveřejní.

Informované zdroje dodaly, že bylo zadrženo osm dalších lidí, a to v souvislosti s fondem Galleon. Podle nich bude vzneseno obvinění vůči 14 podezřelým včetně osmi zadržených. Galleon se podle zjištění vyšetřovacích orgánů angažoval v takzvaném „insider tradingu“, jak se nezákonnému obchodování na základě neveřejných informací říká. Fondy z této skupiny se zaměřovaly na investice do akcií z odvětví informačních technologií a zdravotní péče. Vlastnily značné podíly například ve společnostech Google nebo Apple.

Před třemi týdny byl zadržen a obviněn spoluzakladatel Galleonu Raj Rajaratnam a pět dalších lidí. Podle úřadů si nezákonnými transakcemi přišli asi na 20 milionů dolarů (přes 348 milionů korun). Rajaratnam tvrdí, že je nevinen, úřady jej mezitím propustily na kauci 100 milionů dolarů. Mezi nově obviněnými je právní zástupce firmy Ropes & Gray Arthur Cutilloa, právník Jason Goldfarb a bývalý zaměstnanec kanceláře Galleonu Craig Drimal. Dále mezi obviněnými figurují Emanuel Goffer, Michael Kimelman a David Plate, všichni napojeni na hedgeový fond Incremental Capital.

Trestní oznámení uvádí, že Zvi Goffer řídil síť nezákonného podnikání a že platil za neveřejné informace svým zdrojům. Dle dokumentu své tipy rozesílal mobilními telefony s předplacenými kartami, aby se snížily šance na odhalení. Zvi Goffer podle oznámení pracoval pro newyorskou makléřskou společnost Schottenfeld skoro celý rok 2007. V lednu 2008 Goffer přešel do Galleonu, kde pracoval osm měsíců. Po těchto zkušenostech založil vlastní obchodní firmu Incremental Group. Jeho transakce se týkaly například akcií skupin 3Com a Avaya.

Podrobnosti k případu:

Galleon, kdysi prominentní newyorská firma spravující aktiva za sedm miliard dolarů, šel do likvidace. Skandál šokoval finanční svět a znejistěl hedgeové fondy, jejichž odvětví spravuje aktiva 1,4 bilionu dolarů. Případ se přitom otevřel v době, kdy trhy obnovily růst a investoři do nich vkládali nové peníze. Podle jednoho obvinění se Rajaratnam (52) spolčil s vrcholnými manažery společností Intel Capital a McKinsey & Co. Jejich údajná tajná spolupráce trvala tři roky od ledna 2006. Další obvinění se týká třech dalších lidí, kteří si prý přišli díky zakázanému nakládání s neveřejnými informacemi na miliony dolarů.